Şönil Mobilya Döşemelik Kumaş

Genellikle koltuk kaplaması için tercih edilen şönil kumaşın özelliklerini anlamak için şönil kumaş nedir sorusuna yanıt vermekte fayda vardır. Şönil kumaşlar uzun süreli kullanıma el verişli malzemelerdir. Pamuklu ya da polyesterli üretilmektedir. Fransızca Chenille kelimesinden Türkçe’ye uyarlanmıştır. Döşemeli kumaş türleri arasında yer alır. Tekstil sektörüde 18. Yüzyıldan beri kullanıldığı bilinmektedir. Tüylü ve kadifemsi bir yapısı vardır. Sıkça tercih edilen kumaş türleri arasında yer alır. Desenli şönil kumaş modelleri vardır. Bu modeller özellikle koltuk kaplamaları için tercih edilmektedir. Canlı ve parlak bir görünüme sahip olduğu için şıktır. Dolgun yüzeyi vardır ve kullanıldığı yerde kendini belli eder. Dökülme oranı çok düşük olduğu için uzun süreli kullanımlarda bile hala ilk gün olduğu gibi kalır Kumaş türünün imalatı diğer kumaş türlerine kıyasla daha kolay olmaktadır.

Şönil Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde şönil kumaş üretimi süreci standart bir hal almıştır. Üretimde iki özlü iplik arasına kısa uzunluklarda iplikler yerleştirilir ve daha sonra iplik birlikte bükülür. Daha sonra sarı iplikler ilmekler oluşturmaya başlar. Bu ilmekler şönilde tipi olan tüylü havlar şeklinde kesilecektir. Yığınlar gevşeme eğiliminde olabilir. Bu da kumaşta çıplak lekelerin olması anlamına gelir. Kumaşın içine bu nedenle noktalı naylon iplik konur. Bu ipliğin düşük erime noktası vardır. İpliğin havın yerinde kaldığından emin olmak için buharlanması gerekir. Son aşamada artık iplik şönil kumaş olarak kullanılmak üzere dokunur.

Şönil Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Şönil kumaş hem tüylü hem de yumuşak bir kumaştır. Özellikle son senelerde giysiler için de tercih edilmeye başlanmıştır. Kumaş giysilerin popülerliğini artırmaya yardımcı olmuştur. Ne var ki kumaşın küçülme ve gerilme eğilimi vardır. Bu nedenle şönil kumaştan üretilmiş kıyafet tercih eden kişilerin bakım talimatlarına uymasında fayda vardır. Şönil yapımında kullanılan lifler doğal halinde parlak değildir. Ne var ki, kumaş ve iplik, güneşi dik açıyla yakaladığı için kumaş yanar döner gözükür. Rahat bir kumaş olduğu için tercih edilir. Dökümlü bir yapısı vardır. Kadife türü olan kumaşa düz görünüm vermek için pres makinesiyle düzleştirme işlemi yapılabilir.

Şönil Kumaş Pahalı mıdır?

Satılan şönil döşemelik kumaş fiyatları ölçülere ve kumaş özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Sağlıklı fiyat bilgisi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Şönil kumaş fiyatlarını perdelik kumaş, fon perde, yatak örtüsü, masa örtüsü, yorgan ve battaniye başta olmak üzere çok sayıda farklı kullanım alanları için alabilirsiniz. Dilerseniz düz dilerseniz de desenli şönil kumaşları arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Zengin ürün seçenekleri mevcuttur.

Şönil Kumaş Temizliği Nasıl Yapılır?

Şönil kumaşın kendisi dayanıklı olduğundan farklı alanlarda kullanımı tercih edilir. Ne var ki havların hassas olduğunu unutmamak gerekir. Malzemenin esneme ve küçülme payı vardır. Bu nedenle kuru temizleme yapılmasında fayda vardır. Evde temizlik yapmak isteyen kişilerin ürünü elde temizlemesi ve düzgünce kurutması gerekmektedir. Kumaşın gerilmelerden korunmasında fayda vardır. Makinede temizlik yapacaksanız, ılık su ve hassas döngü tercih etmeniz gerekir. Düşük sıcaklıkta kurutulmasında fayda vardır. Şönil kumaş zaten çok fazla temizlik ve bakım isteyen bir tür değildir. Bu nedenle temizlik ve bakım konusunda endişe etmeniz gerekmiyor.

Battaniyeler için Şönil Kumaş Uygun mudur?

Hem battaniyeler hem de yorganlar için gönül rahatlığıyla şönil kumaş tercih edebilirsiniz. Yumuşak, sıcak ve tüylü bir malzeme olmasından dolayı şönil kumaşlar en popüler ve rahat tercihler arasında yer alır. Sandalyelerdeki vurgular için de mükemmeldirler. Yastıklar için de sıklıkla tercih edilirler. Perdelik kumaş ve pencere kaplamaları için şönil tercih eden kişilerin sayısı hiç az değildir. İlk olarak şal yapımı için geliştirilen bu kumaş sonrasında özellikle ev tekstili alanında sıklıkla tercih edildi. Eğer kafanızda ev tekstilinde nasıl kullanılır, şönil kumaş leke tutar mı diye soru işaretleri varsa bunları hemen aklınızdan çıkarabilirsiniz. Çünkü kumaş, leke tutmaz özelliktedir. Kilim ve halı yapmak için de bu özellikleri ile uygun ürünler olmayı başarmıştır. Şönil döşemelik kumaşın farklı türleri vardır. Odanızda farklı desenleri göstermek için şönil kumaşın desenli türlerini tercih edebilirsiniz.

Gösterilen sonuç sayısı: 2

Yan paneli aç
Close

Grande

438 
Ayrıntılı detay ve fiyat için ürünü inceleyiniz.
Close

Jako

438 
Ayrıntılı detay ve fiyat için ürünü inceleyiniz.